Tikriausiai ne aš viena vaikystėje ir paauglystėje turėjau dienoraštį. Jame nuguldavo slapčiausios svajonės, meilės prisipažinimai, liūdesys ir džiaugsmas. Kai paaugau, šį įprotį apleidau, tačiau pastaruoju metu dienoraščio rašymas išgyveną renesansą, ypač, kai kalbama apie įpročius, padedančius gerinti psichinę sveikatą. Nors žmonės dienoraščius rašyti pradėjo daug anksčiau, nei tuo susidomėjo mokslininkai, šiandien galima rasti begalę tyrimų, kuriuose analizuojama rašymo nauda ir įvairios technikos.
Kas yra žurnalo rašymas?
Dienoraščio ar žurnalo rašymas pozityviosios psichologijos atžvilgiu – tai kasdienė praktika, padedanti pagerinti psichinę ir fizinę savijautą. Ši praktika neturi griežtai apibrėžtų ribų ir gali būti atliekama labai įvairiai. Tai gali būti minčių srautas, poezija, tikslų sąrašas, nuotraukų koliažas ir panašiai. Dienoraščio rašymas – labai pigi, bet labai efektyvi priemonė, kuri gali padėti pagerinti gyvenimo kokybę.
Kodėl naudinga rašyti?
Kai mokslininkai pradėjo tyrinėti įvairias praktikas, padedančias pagerinti gyvenimo kokybę, pastebėjo, jog rašymas daro didelę įtaką žmonių fizinei ir psichinei sveikatai. Kodėl?
- Skatina dėmesingą įsisąmoninimą. Rašydami atsiduriame čia ir dabar akimirkoje, negalvojame apie būsimus darbus, neanalizuojame praeities. Rašydami galime pasiekti tėkmės būseną, kuomet viskas aplink nustoja egzistuoti.
- Mažina stresą. Rašymas – puiki terapinė priemonė, kurios pagalba galime į stresą keliančias situacijas pažvelgti nauju kampu, rasti problemų sprendimo būdus, atsakyti į klausimus ar net atsiprašyti. Viena iš žurnalo pildymo technikų yra dėkingumo sąrašas, o dėkingumas yra viena efektyviausių priemonių, padedančių padidinti laimės jausmą.
- Gerina atmintį. Aprašydami praeityje buvusias akimirkas, galime atkreipti dėmesį į visas smulkmenas. Tai gerina atmintį.
- Gerina komunikacinius gebėjimus. Rašydami mokomės sklandžiai reikšti mintis. Šis įgūdis gali būti naudingas ne tik rašant žinutes ar laiškus, bet ir gyvai bendraujant su kitais žmonėmis.
- Gerina miego kokybę. Išrašę neraminančias mintis, padėkoję už praėjusią dieną, tampame ramesni, mažėja stresas, o tai padeda gerai išsimiegoti naktį.
- Stiprina imuninę sistemą. Mažesnis kortizolio kiekis organizme padeda greičiau įveikti virusus ir bakterijas. Taip pat tyrimų metu pastebėta, kad žmonių, kurie praktikuoja žurnalo rašymą, žaizdos gyja greičiau!
- Didina pasitikėjimą savimi. Rašyti galime ne tik apie sunkumus. Kai rašome teigiamus dalykus apie save, galiausiai neišvengiamai jais patikime.
- Padeda siekti tikslų. Tam, kad pasiektume savo tikslus, būtina juos užrašyti. Tuomet galime susidaryti aiškią viziją ir veiksmų planą bei kryptingai judėti į priekį.
Kodėl sunku pradėti?
Dažnai galvoje susikuriame scenarijus, kaip viena ar kita praktika turi atrodyti. Kai atsisėdame prie balto popieriaus lapo, įsijungia stabdžiai, mintys užsiblokuoja ir pradeda atrodyti, jog nėra apie ką rašyti. Kol neturime įpročio, gali atrodyti nepatogu ar net kvaila savo mintis išlieti ant popieriaus lapo. Su tuščio lapo sindromu susiduria net tie žmonės, kurie iš rašymo valgo duoną. Tad labai svarbu mažiau galvoti, o daugiau daryti.
Naudingi patarimai
Žurnalo rašymas – įprotis, kurį reikia išsiugdyti. Jei anksčiau to nepraktikavote, štai keletas patarimų, kaip lengviau įsileisti rašymą į savo gyvenimą.
- Rašykite, kur patogu. Vieni žmonės mėgsta rašyti ranka, kitiems labiau priimtinas rašymas kompiuteriu. Išbandykite įvairius variantus ir atraskite labiausiai tinkantį.
- Rašykite, kada patogu. Nors dažniausiai patariama rašyti ryte arba vakare, tačiau svarbiausia pasirinkti laiką, kuris tinkamas būtent jums. Galbūt tai 15 minučių per pietų pertrauką, ar laikas prieš vaikams grįžtant iš mokyklos.
- Pradėkite pamažu. Kaip ir visus naujus įpročius, rašymą taip pat reikia prisijaukinti. Pradėkite mažais žingsneliais, kad neperdegtumėte ir nedingtų motyvacija.
- Nekritikuokite savęs. Atsiminkite, kad rašote tik sau. Rašote tam, kad pasijustumėte geriau, išsivalytų galva. Turėkite omenyje, kad nebūtina skaityti to, ką parašėte, todėl atsipalaiduokite ir nevertinkite savo minčių.
- Planuokite. Įtraukite žurnalo rašymą į savo dienotvarkę. Kai suplanuojate veiklas, didėja tikimybė jas atlikti.
- Improvizuokite. Ne visuomet norisi rašyti tuo pačiu stiliumi ar pie tuos pačius dalykus. Leiskite sau žaisti ir improvizuoti. Keiskite rašymo stilių, pobūdį. Galbūt vieną dieną norisi parašyti laišką, o kitą – eilėraštį. O kai apskritai nesinori rašyti – pieškite arba klijuokite nuotraukas.
- Turėkite paruoštukus. Žurnalo pradžioje galite turėti sąrašą dalykų, apie kuriuos rašysite, kai galva bus tuščia. Tai gali būti dėkingumo sąrašas, gražiausi vaikystės prisiminimai, jūsų teigiamos savybės, laiškas artimam žmogui ir panašiai.
- Sukurkite ritualą. Tegul rašymas tampa maloniu ritualu, laiku sau su arbatos puodeliu, žvakės šviesa ar ramia muzika. Tuomet tikrai nesinorės jo praleisti.
Pabaigai
Nors nepraktikuoju rašymo kasdien, tikrai žinau jo naudą. Turiu keletą užrašinių, į kurias nugula mano mintys, svajonės, tikslai ir prisiminimai. Kai skiriu laiko šiai veiklai, visuomet pastebiu, kokią didelę teigiamą įtaką ji turi mano gyvenimui. Pasižadu sau, jog šiemet rašysiu daugiau. Ar prisijungsi?
Daugiau patarimų ir kasdienio gyvenimo akimirkų Sveika ir laiminga.
Nori daugiau tipsų ir įkvėpimo? Prenumeruok naujienlaiškį!