Aš nemedituoju. Žinau, kokią didelę įtaką meditacijos praktika turi psichinei sveikatai, tačiau mane, kaip ir daugelį kitų, ji baugina. Kai atsisėdu medituoti, į galvą lyg tyčia pradeda skverbtis keisčiausios mintys, dažnai ima niežėti kurią nors kūno vietą, nutirpsta koja ir, nė nepradėjusi atsipalaiduoti, pradedu laukti, kada praeis tos stebuklingos penkios minutės, po kurių mano gyvenimas turėtų nušvisti visomis vaivorykštės spalvomis. Žinau, jog meditacija man suteiktų daug ramybės, tačiau protas, lyg specialiai priešindamasis nusistovėjusiai tvarkai, nuolat iš galvos išstumia pažadą atrasti meditacijai laiko. Vis dėlto, kai įsivaizduoju save ateityje, meditacijos praktika iškyla svajonių gyvenimo vaizdiniuose. Todėl šiandien noriu jus (ir save) įtikinti prisijaukinti šį įprotį.
Kas yra meditacija?
Meditacija – tai praktika, kurios metu įvairių technikų pagalba treniruojamas suvokimas ir dėmesys. Reguliari meditacijos praktika didina emocinę ramybę ir skatina grįžimą į čia ir dabar.
Pagrindinė klaidą, kurią žmonės daro galvodami apie meditaciją, – tai įsitikinimas, kad medituojant būtina “išjungti” mintis. Iš tiesų, minčių išjungti neįmanoma, jos vis tiek ateina į mūsų galvą. Tačiau meditacijos praktikos metu galima išmokti mintis paleisti jų nevertinant ir neanalizuojant. Svarbu atkreipti dėmesį, kad meditacija – tai įgūdis, kurio galima išmokti. Nė vienas žmogus negimė su šiuo gebėjimu. Eidami į sporto salę treniruojame kūną, o medituodami treniruojame protą. Kai kuriomis dienomis sekasi geriau, kitomis – prasčiau. Svarbu savęs nenuvertinti ir neteisti. Tik reguliari praktika gali padėti atskleisti tikrąją meditacijos naudą.
Meditacijos nauda
Meditacija nebūtų praktikuojama tūkstančius metų, jei neteiktų akivaizdžios naudos. Kai mokslininkai susidomėjo šia praktika, pastebėjo, jog meditacija:
- Mažina stresą ir nerimą. Nerimo ir depresijos tyrimų metu pastebėta, jog reguliari meditacijos praktika veikia taip pat efektyviai, kaip vaistai. Meditacija mažina streso hormono kortizolio kiekį organizme.
- Didina laimės jausmą. Mūsų laimę dažnai pavagia mintys klajoklės. Beveik pusę budraus laiko praleidžiame gyvendami praeityje arba ateityje. Meditacija padeda sugrįžti į čia ir dabar momentą, o buvimas čia ir dabar stiprina laimės jausmą.
- Stiprina kognityvines funkcijas – atmintį, dėmesio koncentraciją. Medituojant dažnai reikia sutelkti dėmesį į kurią nors sritį, pavyzdžiui, kvėpavimą. Gebėjimas susikoncentruoti praverčia ir kasdieniame gyvenime. Mokslininkai taip pat pastebėjo, jog medituojančių žmonių hipokampo žievė yra šiek tiek storesnė. Ši smegenų sritis atsakinga už atmintį ir gebėjimą mokytis.
- Skatina gerumą kitų atžvilgiu, empatiją. Kai kurios meditacijos rūšys, pavyzdžiui, loving-kindness meditacija, skatina teigiamai galvoti pirmiausia apie save ir aplinkinius. Meditacija taip pat mažina socialinio nerimo simptomus.
- Gerina miego kokybę. Meditacijos praktika moko nuraminti lekiančias mintis ir grįžti į čia ir dabar momentą. Žmonės, kurie medituoja vakare, lengviau užmiega, o jų miego kokybė yra geresnė.
- Slopina skausmą. Mokslininkai pastebėjo, jog meditacija naudinga žmonėms, patiriantiems įvairaus pobūdžio skausmus. Skausmo pojūtis dažnai susijęs su psichine būkle. Kai jaučiame stresą, skausmas stiprėja, o nuraminus mintis – slopsta.
- Mažina kraujo spaudimą. Vyresniems ir turintiems problemų su kraujo spaudimu žmonėms meditacija gali padėti jį sumažinti, o tai gali padėti išvengti itin rimtų sveikatos sutrikimų.
Meditacijos rūšys
Jei žiūrėsite į meditaciją kaip į sportą protui, suprasite, jog, norint sulaukti sėkmės, svarbiausia pasirinkti tinkamą meditacijos rūšį.
- Dėmesingo įsisąmoninimo meditacija. Šios meditacijos metu rekomenduojama atkreipti dėmesį į atsirandančias mintis, tačiau jų nevertinti, neįsitraukti, o tiesiog jas paleisti. Po meditacijos atkreipkite dėmesį į pasikartojančias mintis. Galbūt jos nori ką nors jums pasakyti.
- Meditacija sutelkiant dėmesį. Atliekant šią praktiką, visas dėmesys sutelkiamas į vieną objektą. Dažniausiai tai būna kvėpavimas, tačiau gali būti ir tokie dalykai kaip meditacijos karoliukų skaičiavimas, žvakės liepsna, gongų muzika ir panašiai.
- Kūno skenavimas. Tai viena paprasčiausių meditacijos rūšių. Jos metu reikia įsivaizduoti, jog per visą kūną, pradedant nuo viršugalvio ir baigiant kojų pirštų galiukais, teka šviesa. Pajuskite kiekvieną kūno dalį, atpalaiduokite įsitempusius raumenis.
- Vizualizacija. Įsivaizduokite ką nors malonaus. Tai gali būt mylimas žmogus, svajonių atostogų vieta, žydinti pievą ar kvepiantis miškas. Leiskite mintims rutuliotis be išankstinio plano. Pabandykite įsivaizduoti ir pajusti visus penkis pojūčius.
- Loving-kindness meditacija. Šios meditacijos metu savo dėmesį nukreipiame į meilę sau bei kitiems žmonėms. Pirmiausia nukreipkite teigiamą energiją ir mintis į save, vėliau į artimuosius, o galiausiai į žmones, su kuriais santykiai nėra labai geri. Ši meditacija ypač naudinga, jei jūsų gyvenime yra neišspręstų konfliktų, jaučiate pyktį ar nuoskaudą kitiems žmonėms.
- Meditacija su mantromis. Ši meditacija tinka tiems, kuriems sunku sukoncentruoti dėmesį į kvėpavimą. Išmokite trumpą, jums prasmingą mantrą ir ją kartokite meditacijos metu. Mantros skleidžia vibracijas, kurios turi teigiamą įtaką mūsų savijautai.
Naudingi patarimai
Tam, kad pradėti būtų lengviau, pasidalinsiu su jumis keletu naudingų patarimų.
- Pradėkite pamažu. Pradėkite nuo penkių minučių per dieną ir pamažu meditacijos laiką ilginkite. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad net viena minutė meditacijos daro teigiamą įtaką!
- Išbandykite vedamą meditaciją. Internete paieškokite vedamų meditacijų (ang. guided meditation), jos ypač tinka pradedantiesiems.
- Nevertinkite. Meditacijos praktika nebūna gera arba bloga. Jei bent penkias minutes pabuvote ramiai, jūsų organizmas jau pajuto naudą. Bet kokia meditacija yra geriau nei jokios meditacijos.
- Būkite kantrūs. Kaip ir daugeliu atveju gyvenime, rezultatai neatsiranda per naktį. Tam, kad pajaustumėte meditacijos naudą, vertėtų nuosekliai medituoti bent mėnesį.
Pabaigai
Meditacija gerina sekso kokybę. Ar jau įtikinau pabandyti? 😉
Draugaukim Instagrame.
Nori daugiau tipsų ir įkvėpimo? Prenumeruok naujienlaiškį!