Peržengti savo baimes ir galimybių ribas esame mokomi nuo pat vaikystės. Pirmosios kelionės į darželį ar mokyklą, naujų draugų paieškos, asmeninis tobulėjimas ir panašūs dalykai mus lydi visą gyvenimą. Užaugus ir pasinėrus į kasdienę rutiną labai svarbu nepamesti noro mokytis, atrasti. Nors saugus ir aiškus gyvenimas vilioja savo paprastumu, deja, jis neturi jokios naudos žmogaus asmenybės vystymuisi. Tik išėję už komforto zonos galime pamatyti, koks iš tiesų įdomus, spalvingas ir turtingas gali būti pasaulis.
Kas yra komforto zona?
Komforto zona – tai mažiausiai nerimo kelianti būsena. Tai bet koks elgesys, padedantis išvengti galimo streso. Veiklos, kurias darote kiekvieną dieną, dažniausiai nekelia nerimo, tad nuolatinis jų atlikimas ir vadinamas gyvenimu komforto zonoje. Tai reiškia, jog visos situacijos, kuriose sunerimstame ar susijaudiname, priverčia mus palikti komforto zoną. Tos situacijos gali būti tokios įprastos kaip kelionė traukiniu ar naujo užsiėmimo išbandymas. Jos susijusios ne su tuo, ką darome, o su tuo, kaip jaučiamės.
Permainų nauda
Nors dažniausiai stengiamės nerimo išvengti, vis dėlto, šiek tiek sveiko nerimo gali atnešti daugiau naudos nei žalos. Būdami kasdienėje, įprastoje aplinkoje galime labai nesunkiai aptingti ir net nepastebėti, jog ne tik nepatiriame, bet ir neišmokstame nieko naujo. Kuo naudingas išėjimas iš komforto zonos?
- Nedidelis stresas padeda mokytis. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu kartais išsikelti sau naujų iššūkių ir bent trumpam pamiršti visiškai saugų gyvenimą. Vis dėlto, svarbu atminti, jog per didelis stresas organizmą veikia neigiamai, tad naujų veiklų vertėtų imtis įsitikinus, jog jos kels tik malonų jaudulį.
- Skatina produktyvumą. Įpratę gyventi saugiai, nesunkiai galime pamiršti, kaip įdomu išmokti naujų dalykų. Nesunku užstrigti nesibaigiančių kasdienių darbų rate. Kai taip nutinka, nuolat jaučiamės pavargę, tariamai užsiėmę ir pamirštame, jog taip gyventi nėra nei smagu, nei naudinga. Palikę komforto zoną galima nuveikti daugiau darbų ir su didesniu malonumu.
- Padeda išmokti priimti netikėtumus. Netikėti ir nemalonūs dalykai nutinka, nepaisant mūsų norų. Kai sąmoningai pasirenkame išbandyti ką nors naujo ir įsileidžiame į savo gyvenimą šiek tiek kontroliuojamo nerimo, tai mus paruošia netikėtumams, kurie gali ištikti bet kuriuo gyvenimo momentu. Tai taip pat padeda lengviau priimti iššūkius, dažniau sakyti „Taip“ įvairiems netikėtiems pasiūlymams. Įpratę išeiti už komforto zonos ribų, pradėsite jausti būseną, kuri moksliškai vadinama „produktyvus diskomfortas“. Būtent ši būsena padeda toliau plėsti galimybių ribas ir bandyti naujus dalykus. Tai, kas anksčiau kėlė nerimą, ilgainiui pasidaro įprastu dalyku ir ateina metas ieškoti naujų iššūkių.
- Skatina kūrybiškumą. Nauja patirtis, susieta su ankstesniais gyvenimo įvykiais, gali išmokyti neįkainojamų naujų įgūdžių, kuriuos bus galima pritaikyti ateityje. Išėjimas iš komforto zonos praplečia įsitikinimų ribas, atveria naujų perspektyvų, griauna turimus stereotipus. Tai gali padėti išspręsti įsisenėjusias problemas bei priimti naujus iššūkius su didesniu entuziazmu.
Nors nauda, gaunama peržengus save, nebūtinai yra akivaizdi, tačiau ji padeda tobulėti asmenybei. Naujų veiklų išbandymas, naujų patiekalų ragavimas, naujos pamatytos vietovės ir kitos patirtys praturtina. Tai puikus ir smagus būdas tobulinti save. Tad kaip pasiryžti palikti baimes ir nerimą užnugary ir pabandyti ką nors naujo bei netikėto?
Kaip išeiti iš komforto zonos?
Norint gyvenime padaryti tam tikras permainas labai svarbu neskubėti. Persistengus rezultatai gali ne tik nedžiuginti, bet ir pridaryti žalos. Taigi, keletas patarimų, kaip paprastai ir neskausmingai praplėsti savo pažinimo ribas.
- Pakeiskite kasdienius dalykus. Tai gali būti paprasčiausi ir daug pastangų nereikalaujantys dalykai. Pavyzdžiui, savaitei pakeiskite valgymo įpročius atsisakydami mėsos, vietoje kavos rinkitės arbatą, keliaukite apsipirkti į naują parduotuvę ar pabandykite skaityti naują žurnalą. Nesvarbu, ar permaina bus didelė ar maža, svarbiausia, kad ji būtų susijusi su dalykais, kuriuos darote kasdien. Net jei permaina neatneš didelių teigiamų rezultatų, pagalvokite, ko ji jus išmokė. Svarbiausia, nenusivilkite, jei viskas gavosi ne taip, kaip buvote suplanavę.
- Neskubėkite priimti sprendimų. Atsiminkite, kad jums nereikia niekur skubėti. Visus sprendimus priimate dėl savęs, o ne dėl ko nors kito. Apgalvokite, kokių permainų norėtumėte imtis, kuo jos jums gali būti naudingos. Pradėkite nuo vieno dalyko. Jei esate nuolat besikeičiančioje aplinkoje ir visuomet turite reaguoti greitai, išdrįskite sulėtinti tempą ir daugiau laiko skirti apmąstymams. Tai taip pat gali būti itin naudingas pokytis.
- Pasitikėkite savimi ir priimkite greitus sprendimus. O galbūt jūs esate toks žmogus, kuris nuolat viską pernelyg ilgai analizuoja ir nedrįsta priimti reikiamų sprendimų? Tuomet pasistenkite elgtis priešingai. Įsileiskite į gyvenimą daugiau spontaniškumo, dažniau sutikite su pasiūlymais, kvietimais. Išmokite atsiradusioms galimybėms sakyti „Taip“. Svarbiausia, būkite užtikrinti savo pasirinkimu ir pasitikėkite juo.
- Neskubėkite. Gyvenimas neapsivers aukštyn kojomis per vieną naktį. Dažniausiai to ir nereikia, nes pernelyg staigios permainos ne džiugina, o gąsdina. Gali prireikti nemažai drąsos, norint išeiti už komforto zonos ribų. Tai visiškai normalu.
Pabaigai
Nauji ir nepažinti dalykai gąsdina, todėl natūralu, jog neretai mus stabdo daugybė apsaugos mechanizmų. Tačiau šiuolaikinis pasaulis yra draugiškesnis nei tas, kuriame gyveno mūsų protėviai, o permainos dažniausiai reiškia tam tikrą vidinę evoliuciją. Iki čia, kur esame šiandien, mus atvedė smalsumas ir nauji sprendimai. Jei tai padėjo visai žmonijai, tikrai gali sukelti nedidelę revoliuciją ir kiekvieno mūsų gyvenime. Jei kankina įvairios baimės, stenkitės jas įveikti iš lėto, jei bijote, jog vienam neužteks jėgų ką nors pakeisti, paprašykite bičiulių ar artimųjų pagalbos. Išėjimas iš komforto zonos praturtins nepriklausomai nuo to, kaip greitai ar lėtai tai padarysite. Atminkite, jog asmeniniam tobulėjimui turite visą gyvenimą.
Mano kasdienio gyvenimo akimirkos gyvena čia.
Nori daugiau patarimų? Prenumeruok naujienlaiškį!