Kaip padidinti pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas savimi – bruožas, kurį turėti trokšta daugelis. Jį lengvai pastebime kituose, tačiau sunkiai randame savyje. Pažvelkite į vaikus: jie nesibodi užimti pusės sofos, garsiai juoktis, šokti, net kai aplink pilna žmonių. Kai pasitikime savimi, tikime savo gebėjimais atlikti užduotis, žinome savo stipriąsias puses, vadovaujamės savo vertybėmis ir net tuomet, kai ištinka nesėkmė, neprarandame šio tikėjimo. Deja, gyvenimiškos aplinkybės, kitų žmonių nuomonė, sunkūs iššūkiai dažnai priverčia suabejoti savimi. Ilgainiui pasitikėjimas savimi slopsta. Gera žinia tai, jog, pasitelkus tinkamus būdus, galima jį atstatyti.

Kas gali slopinti pasitikėjimą savimi?

Didžiausią įtaką mūsų pasitikėjimui savimi pirmiausia turi mūsų artimiausi žmonės. Pernelyg kritiški arba nerimastingi tėvai vaikystėje, nedraugiški bendraamžiai paauglystėje daro didelę įtaką. Su pereinamaisiais laikotarpiais susiję iššūkiai, pavyzdžiui, nesėkminga pirmojo darbo paieška, taip pat slopina tikėjimą savo jėgomis. Dar vienas, šiais laikais itin aktuali sritis, yra socialiniai tinklai, kuriuose pateikiamas tobulo gyvenimo įvaizdis. Šie vaizdai taip pat neskatina labiau tikėti savimi, nes tokia realybė atrodo nepasiekiama.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog retas žmogus savimi pasitiki visose gyvenimo situacijose. Dažniausiai turime pakankamai žinių ir įgūdžių keliose srityse, o patekus į naują situaciją apima abejonės. Tai visiškai normalu. Pasitikėjimas savimi – tai nėra baimių neturėjimas. Tai gebėjimas greičiau jas įveikti.

Kaip padidinti pasitikėjimą savimi?

Dauguma žmonių nori sustiprinti pasitikėjimą savimi. Apačioje rasite keletą būdų, kaip tai padaryti.

  • Keiskite kūno kalbą. Lengviausias būdas sustiprinti pasitikėjimą savimi – atsistoti tiesiai, ištiesti nugarą, atkryžiuoti rankas. Kai esame susigūžę, mūsų smegenys gauna signalus, jog mums gresia pavojus. Kai išsitiesiame, pasijaučiame tvirčiau stovintys ant žemės. Tai nereiškia, kad tiesiai atsistojus dings visos baimės, bet tokiu būdu galime kuriam laikui apgauti savo smegenis.
  • Išsigryninkite savo vertybes. Kai žinome, kas mums gyvenime svarbiausia, kitų žmonių nuomonė neišmuša iš vėžių. Dažnai pradedame savimi nepasitikėti tuomet, kai pakliūname į “turėčiau” spąstus. Vienintelis žmogus, kuris žino, kaip turėtumėte gyventi, esate jūs pats.
  • Pradėkite pamažu. Nesistenkite visko pakeisti iš karto. Vienas iš būdų, kaip padidinti pasitikėjimą savimi, yra pažadai sau. Kai jų laikomės, jaučiamės užtikrinti savo galimybėmis. Tai gali būti tokie paprasti dalykai kaip skirti 10 minučių tempimo pratimams kiekvieną rytą ar kartą per savaitę išeiti į pasimatymą su savimi. Kai matysite, jog sėkmingai sekasi pasiekti mažus dalykus, pasižadėkite sau daugiau.
  • Nustokite save lyginti su kitais. Visuomet bus geresnių už mus. Savęs lyginimas su kitais, ypač su tuo, ką matome socialiniuose tinkluose, neabejotinai žudo laimę. Jei norite pamatyti, kiek daug jau pasiekėte, palyginkite savo gyvenimą dabar su tuo, koks jis buvo prieš penkerius metus.
  • Apsupkite save pozityviais žmonėmis. Mūsų socialinis ratas daro didelę įtaką mąstysenai apie save. Jei iš aplinkinių nuolat girdite nuvertinimą, pastabas, priekaištus, pasitikėti savimi bus ypač sunku. Bendraukite su tais, kurie jus įkvepia ir padeda tapti geriausia savo versija.
  • Rūpinkitės savo sveikata: maistas, sportas, meditacija, miegas. Dažnai nepasitikėjimas savimi būna susijęs su mūsų savijauta, kūno išvaizda. Gyvenkite sveikai, mylėkite ir puoselėkite savo kūną, negalvodami apie tai, kaip jis atrodo. Skirkite laiko fiziniam, protiniam, dvasiniam tobulėjimui ir nepamirškite gerai išsimiegoti.
  • Būkite sau malonus. Atkreipkite dėmesį, kaip dažniausiai su savimi kalbate. Per dieną sau pasakome daugybę dalykų. Deja, esame įpratę save peikti ir labai retai pagiriame. Dažniau sakykite sau komplimentus, pagirkite save už atliktus darbus, paplekšnokite sau per petį už pasiekimus. Dar naudingiau bus, jei visa tai užsirašysite.
  • Išeikite iš komforto zonos. Kai sėkmingai padarome ką nors naujo, pradedame tikėti, jog esame pajėgūs atlikti sunkias, nemalonias užduotis. Pasitikėjimas savimi labiausiai didėja ne tuomet, kai apie jį galvojame, bet tuomet, kai imamės konkrečių veiksmų.
  • Išmokite priimti nesėkmes. Nepasiseka visiems. Skirtumas tame, jog savimi pasitikintys žmonės nesėkmes vertina kaip pamokas ir nepriima jų kaip asmenybę atspindinčių patirčių. Jūs nesate kvailas ar nevykėlis dėl to, kad kažkas nepavyko. Jūs tiesiog gavote šansą pabandyti dar kartą. 
  • Kontroliuokite tai, ką galite. Jei galvosite apie tai, ko negalite pakeisti, veltui nerimausite ir švaistysite savo energiją. Keiskite tai, ką galite, pavyzdžiui, išmokite naujų dalykų, puikiai pasiruoškite pristatymui, pasakykite sau komplimentą. Kai dėmesį nukreipiame į teigiamus dalykus, nustojame galvoti apie tai, kas nuo mūsų nepriklauso.

Kodėl naudinga sustiprinti pasitikėjimą savimi?

Savimi pasitikintys žmonės dažnai asocijuojasi su laimingesniu ir kokybiškesniu gyvenimu. Kas pasikeičia, kai išmokstame labiau pasitikėti savimi? Pasitikėjimas savimi:

  • Suteikia drąsos išbandyti naujus dalykus
  • Padeda pasiekti geresnių rezultatų
  • Skatina palaikyti gerus tarpusavio santykius
  • Padeda siekti tikslų ir įgyvendinti svajones
  • Stiprina vertybes
  • Padeda greičiau atsitiesti po iššūkių

Pabaigai

Kai užklumpa sudėtinga situacija, prisiminkite, su kokiu lengvumu gyvenote vaikystėje. Įsileiskite šiek tiek vaikiško nerūpestingumo, pažiūrėkite į viską paprasčiau ir auginkite tikėjimą, jog visos kliūtys yra įveikiamos. Pasitikėjimas savimi neatsiras per vieną naktį, tačiau tai yra savybė, į kurią tikrai verta investuoti savo laiką ir pastangas.

Daugiau mano kasdienio gyvenimo akimirkų rasi čia.

Nori daugiau įkvėpimo? Prenumeruok naujienlaiškį.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *