Su Naujaisiais Metais!
Įsivaizduok, jog išsiruošei į ilgą kelionę. Galbūt ji truks metus, gal penkerius, o gal visą dešimtmetį. Turbūt į galvą nešautų keliauti į tolimą žygį be žemėlapio ir tinkamo pasiruošimo. Tad čiumpi žemėlapį, užrašų knygelę ir pradedi žymėti, ką nori patirti, pamatyti ir pajusti. Taip pasiruošusi jautiesi tikra, jog pasieksi kelionės tikslą.
Man Naujieji metai – tai naujas žygis, nauja kelionė aplink Saulę. Kaskart artėjant metų sandūrai apmąstau, ką gyvenime turiu, ir ko dar noriu. Tikriausiai ne aš viena pirmosiomis metų dienomis esu pasiruošusi nuversti kalnus ir pakreipti savo gyvenimą dar geresne linkme. Tačiau tam, kad kelionė būtų sėkminga, neužkluptų perdegimas ar nuobodulys, svarbu suprasti, jog be žemėlapio kelionės tikslo nepasieksim.
Kodėl svarbu išsikelti tikslus?
Visi sėkmingiausi pasaulio žmonės turi vieną bendrą įgūdį: jie moka išsikelti tikslus. Nors gali pasirodyti juokinga, kad tam reikia žinių, tačiau tik tinkamai iškelti tikslai gali virsti realybe. Kai aiškiai žinome, ko norime, sumažėja tikimybė, jog gyvensime pagal kitų žmonių viziją, didėja motyvacija stengtis dėl savo gyvenimo, o kai pasiekiame tikslą, stiprėja pasitikėjimas savimi ir savo gebėjimais. Žinodami, ko norime, galime įvertinti, kokias žinias bei įgūdžius turime, kokios mūsų stipriosios savybės, o kur vertėtų pasistengti. Be to, tuomet, kai tikslai yra aiškiai apibrėžti, galime sekti savo progresą.
Gyvenimo sritys
Tam, kad visapusiškai tobulėtume, verta atkreipti dėmesį į įvairias gyvenimo sritis ir išsikelti keletą svarbiausių tikslų. Gyvenimo sritys, kuriose norime pasiekti pokyčių, gali būti įvairios, pavyzdžiui, karjera, finansai, romantiniai santykiai, šeima, draugai, pomėgiai, sportas ir kitos. Tik turėdami aiškią ateities viziją, galėsime ją išskaidyti į mažesnius, lengviau pasiekiamus tikslus, o juos – į konkrečių darbų sąrašą.
Kai pradėsite dėlioti savo gyvenimo viziją, rašykite viską, kas šauna į galvą. Tačiau atsiminkite, kad didelius pokyčius geriausia pradėti nuo mažų žingsnelių, todėl galiausiai kiekvienoje gyvenimo srityje palikite po vieną ar du tikslus, kuriuos norite pasiekti. Kai juos pasieksite, galėsite imtis naujų iššūkių.
Kaip aiškiai apibrėžti tikslus?
Tam, kad pasiektume kokį nors tikslą, jis turi būti aiškus. Lengviausia apibrėžti tikslus naudojant SMART metodiką. Tai anglų kalbos trumpinys, kurio kiekviena raidė reiškia tikslo dedamąją. Kokie turi būti tikslai, kad juos lengviau pasiektumėte?
S – specific – specifiniai. Kuo aiškiau apibrėžtas tikslas, tuo didesnė tikimybė jį pasiekti. Kai aiškiai žinome, ko norime, didėja motyvacija veikti. Išsikelti specifinį tikslą gali padėti tokie klausimai:
- Kas man gali padėti siekti tikslo?
- Iki kada noriu pasiekti tikslą?
- Kodėl MAN svarbu pasiekti šį tikslą? Atsakant į šį klausimą labai svarbu suprasti asmenines priežastis, o ne šeimos, draugų ar visuomenės įtaką.
M – measurable – pamatuojami. Kokiu būdu pamatuosite, kaip sekasi siekti tikslo? Tai svarbu tam, kad matytumėte, ar judate teisinga kryptimi, ar vyksta progresas. Apibrėžkite gaires, ką ir kokiu metu norite būti pasiekę. Jei nepavyksta jų įgyvendinti, keiskite strategiją.
A – attainable – pasiekiami. Jei netikėsite, jog galite pasiekti savo tikslą, neturėsite motyvacijos veikti. Išsikelkite tikslus, kurie yra pasiekiami ir realistiški. Jei matote, kad šiuo metu tikslas yra neįveikiamas, pagalvokite, kur reikia patobulėti, kad situacija pasikeistų.
R – relevant – aktualūs. Paklauskite savęs, ar tikrai norite pasiekti tikslą taip stipriai, jog galėsite skirti tam pakankamai laiko. Apie kai kuriuos dalykus svajojame tik dėl to, jog esame taip išmokę. Suderinkite savo tikslus su savo vertybėmis.
T – time bound – apibrėžti laike. Kai žinome, iki kada norime pasiekti tikslą, esame motyvuoti netingėti ir neprokrastinuoti. Tačiau svarbu situaciją vertinti realistiškai. Per ilgas laiko tarpas mažina motyvaciją stengtis, o per trumpas didina riziką, jog nepavyks ir savimi nusivilsite.
SMART tikslų pavyzdžiai:
- Nužygiuoti 100 km iki metų pabaigos sudalyvaujant ne mažiau kaip keturiuose žygiuose.
- 50% padidinti papuošalų pardavimą iki liepos mėnesio.
- Sukurti 1 val. Trukmės kursą apie sodininkystę iki kovo 1 d.
- Metus laiko sportuoti tris kartus per savaitę po 30 minučių.
Kas gali padėti pasiekti tikslą?
Jei jau žinote, ko norite, atkreipkite dėmesį į dar keletą aspektų, kurie gali padėti pasiekti tikslą.
- Užsirašykite. Kai užrašote, ko norite, didėja tikimybė, jog tikslą pasieksite. Užrašyti tikslai nepasimiršta ir nepasimeta minčių gausoje. Kaskart, kai aplanko abejonės, galite peržvelgti savo gyvenimo viziją ir tikslų sąrašą ir iš naujo atrasti įkvėpimą bei motyvaciją veikti. Rašykite tikslus esamuoju laiku, pavyzdžiui, “aš turiu”, o ne “aš norėčiau turėti”.
- Išskaidykite. Jei tikslai labai dideli, gali būti sunku pradėti. Didelius tikslus išskaidykite į mažesniu, o mažesnius – į konkrečius darbus. Pradėkite nuo mažų žingsnelių ir nepastebėsite, kaip tikslo įgyvendinimas taps ranka pasiekiamas. Svarbu, turėkite kantrybės, nenorėkite visko iškart ir dirbkite nuosekliai.
- Įvertinkite teigiamas ir neigiamas pasekmes. Kas pasikeis jūsų gyvenime, jei pradėsite aktyviai siekti naujo tikslo? Dažnai galvojame tik apie tai, ką gausime, bet nesusimąstome, jog gali tekti kažko atsisakyti. Galbūt neliks laiko serialams, pasikeis draugai, gali tekti pakeisti darbą ar net išsikraustyti.
- Jei – tai. Turėkite aiškų planą, ką darysite, jei nutiks nenumatyti dalykai. Kai iš anksto apgalvosite, kas gali nutikti, nebus baisu, jei tie scenarijai išsipildys. Dauguma situacijų atrodo baisios, kol gyvena mūsų galvoje. Kai jas aprašome ir turime sprendimo strategiją, jos mūsų nebegąsdina.
- Pasakykite artimiesiems. Papasakokite, kokių tikslų siekiate, kada norite būti juos įgyvendinę. Tai padidins atsakomybės jausmą bei motyvaciją. Nepamirškite pasidžiaugti savo pasiekimais ir nebijokite ieškoti paramos bei patarimų, jei nesiseka. Artimų žmonių palaikymas yra didelė varomoji jėga.
- Nebijokite prašyti pagalbos. Natūralu, kad pradedant daryti kažką naujo, ne viskas būna aišku ir paprasta. Drąsiai prašykite pagalbos artimųjų bei profesionalų. Jei matote, kad trūksta įgūdžių, mokykitės.
- Įvertinkite progresą. Apžvelkite, ką jau pavyko pasiekti, pagalvokite, ar vis dar esate teisingame kelyje. Galbūt laikui bėgant pasikeitė aplinkybės, prioritetai ir metas tikslus pakoreguoti. Įvertinkite, kas jums geriausiai sekasi, o kur reikėtų įdėti daugiau pastangų.
Pabaigai
Jei norime gyventi svajonių gyvenimą, turime atminti, jog vien žinių nepakanka. Tai visą gyvenimą trunkantis projektas, kuriame svarbiausia – aiškiai žinoti, ko norime, ir kasdien žengti bent po vieną žingsnį, kad svajonės taptų realybe.
Linkiu jums gražios naujos kelionės aplink Saulę!
Sek mano kasdienio gyvenimo akimirkas Instagrame.
Nori daugiau tipsų ir įkvėpimo? Prenumeruok naujienlaiškį!