Kai manęs paklausia, kokia mano laimės paslaptis, nedvejodama atsakau, jog dėkingumas. Gebėjimas įžvelgti pozityvius dalykus net tada, kai viskas atrodo pilka ir niūru, padeda lengviau išgyventi sunkias dienas ir padvigubina laimę, kai viskas gerai.
Kadangi vis daugėja streso, nerimo bei depresijos kamuojamų žmonių, mokslininkai ieško įvairių metodų, kaip jiems padėti. Pozityviosios psichologijos atstovai jau senai atkreipė dėmesį į dėkingumo naudą. Žmonės, kurie praktikuoja dėkingumą, yra mažiau prislėgti, rečiau kamuojami depresijos simptomų ir laimingesni. Svarbu tai, jog šie dalykai yra išmatuojami, todėl dėkingumo naudą patvirtina ir daugelis mokslinių tyrimų. Dabar jau galima drąsiai teigti, kad dėkingumas ne tik padeda sveikiems žmonėms jaustis geriau, bet ir yra puiki pagalbinė priemonė psichinės sveikatos sutrikimus.
Kas yra dėkingumas?
Trumpai tariant, dėkingumas – tai įvertinimas to, ką turime šiame gyvenime.
Dėkingumas dažniausiai asocijuojasi su žodžiu “ačiū” ir santykiu su kitais žmonėmis. Jį išreiškiame daug kartų per dieną, tačiau dažniausiai per daug apie tai nesusimąstome. Dėkojame už dovanas, komplimentus, paslaugas ir kitus gražius mums nutikusius dalykus. Tačiau dėkingumo praktika – tai daugiau nei ištartas “ačiū”. Dėkingumą galime jausti žmonėms, materialiems bei ne materialiems dalykams, gamtos reiškiniams, įvykiams ir panašiai. Dėkingumas padeda jausti ryšį su kitais žmonėmis, gamta, aukštesniąja jėga. Kai sąmoningai praktikuojame dėkingumą, tai sukelia teigiamas emocijas, pilnatvės jausmą, laimę.
Dėkingumo nauda
Ne veltui dėkingumo praktika yra plačiai naudojama ir tyrinėjama. Žmonės, kurie reguliariai praktikuoja dėkingumą, pastebi ryškius pokyčius, susijusius ne tik su nuotaika, bet ir su fizine sveikata, pagerėja jų gyvenimo kokybė. Kokią naudą dėkingumo praktikos gali atnešti kiekvienam iš mūsų?
- Mažina nerimo ir depresijos simptomus. Dėkingumo praktikos mažina streso hormono kortizolio kiekį organizme, taip pat sumažina neigiamas emocijas, tokias kaip liūdesys, pavydas, gėda, frustracija ir panašiai.
- Didina optimizmą. Optimizmas yra vienas iš svarbiausių rodiklių, parodančių, kaip mums seksis gyvenime. Jis turi daugiau įtakos nei intelekto koeficientas. Optimistams geriau sekasi darbe, santykiuose, jų sveikata geresnė. Kasdienė dėkingumo praktika gali padidinti optimizmą ir atnešti daug teigiamų pokyčių į įvairias gyvenimo sritis.
- Stiprina laimės jausmą. Nežinau žmogaus, kuris nenori būti laimingas. Dėkingumas didina laimės jausmą ir padeda į kasdienius dalykus pažvelgti nauju kampu.
- Padeda palaikyti gerus santykius. Kai išreiškiame dėkingumą kitiems žmonėms, gerėja tarpusavio santykiai. Kai jaučiamės dėkingi už žmones, kurie yra šalia mūsų, dedame daugiau pastangų, kad išlaikytume puikius tarpusavio santykius.
- Stiprina fizinę sveikatą. Kai esame dėkingi už savo kūną, norime juo labiau rūpintis. Dėkingumą praktikuojantys žmonės dažniau reguliariai sportuoja, renkasi sveikatai palankesnį maistą, atsisako blogų įpročių bei dažniau profilaktiškai rūpinasi savo sveikata.
- Stiprina imunitetą. Didelis stresas silpnina imuninės sistemos atsaką, tačiau dėkingumas mažina streso hormono kortizolio kiekį. Praktikuodami dėkingumą galime padėti organizmui greičiau įveikti ligas ir negalavimus.
Kaip praktikuoti dėkingumą?
Yra daugybė būdų, kurie gali padėti praktikuoti dėkingumą kasdien. Dažniausiai tai neužima daug laiko ir nereikalauja didelių pastangų, todėl išsiugdyti naują įprotį visai nesunku. Žemiau yra keletas pavyzdžių, kaip dėkingumą įtraukti į savo dienotvarkę.
- Rašykite dėkingumo žurnalą. Dauguma praktikų turi didesnį poveikį tuomet, kai mintys yra užrašomos. Nusipirkite gražią ir mielą užrašų knygutę ir joje kiekvieną vakarą parašykite po keletą dalykų, už kuriuos jaučiate dėkingumą.
- Sukurkite dėkingumo ritualą. Kiekvieną vakarą susirenkame vaikų kambaryje ir kiekvienas pasakome, už ką esame dėkingas. Tai neatsiejama mūsų dienos dalis. Džiaugiuosi, kad mano vaikai praktikuoja dėkingumą nuo tada, kai išmoko kalbėti. Sukurkite šeimoje ritualą, kurio metu kiekvienas galėtų pasidalinti savo džiaugsmais.
- Prisiminkite prastus laikus. Jei atrodo, kad šiuo metu gyvenime nėra nieko teigiamo, verta prisiminti anksčiau buvusius sunkumus ir pagalvoti apie tai, kaip toli į priekį pažengėte, kaip pagerėjo gyvenimo kokybė, kokių naujų teigiamų savybių išsiugdėte.
- Dėkingumo pasivaikščiojimas. Tai panašu į meditaciją vaikščiojant, tačiau praktikos metu reikia susikoncentruoti ne į kūno pojūčius, bet į tai, už ką jaučiate dėkingumą.
- Dėkokite kitiems. Paprasčiausias būdas išreikšti dėkingumą, tai padėkoti žmonėms, kurie yra šalia. Tai gali būti paprasčiausias “Ačiū” parduotuvėje arba dėkingumo laiškas artimam žmogui. Dėkingumo laiškas – ypatingai stipri praktika, po kurios teigiamas poveikis išlieka net keletą mėnesių.
- Dėkingumo meditacija. Puikiai suprantu, kad kartais sunku rasti noro medituoti, todėl sukūriau trumpą meditaciją, kuri puikiai tiks kiekvienos dienos pradžiai.
Įdomūs faktai
Dėkingumas man itin artima tema, todėl noriu pasidalinti keletu įdomių faktų. Galbūt jie įkvėps išbandyti šią praktiką jau šiandien.
- Dėkingumo nauda jaučiama net tuomet, kai tuo nesidalijame su kitais. Tyrimo duomenimis, dėkingumo laiškas turėjo įtaką psichologinei sveikatai net tuomet, kai nebuvo įteiktas adresatui.
- Teigiami rezultatai būna tuomet, kai praktika reguliari. Dėkingumas – tai ne stebuklinga piliulė, išsprendžianti visas gyvenimo negandas. Teigiami rezultatai atsiranda tuomet, kai praktikuojama reguliariai.
- Dėkingumo nauda ilgalaikė. Po reguliarių praktikų nauda išlieka keletą mėnesių net po to, kai praktikos nutraukiamos.
- Pastebėta, jog praktikuojant dėkingumą atsiranda pokyčiai smegenyse. Pastebimas didesnis neuronų jautrumas smegenų dalyse, kurios atsakingos už mokymąsi ir sprendimų priėmimą.
- Galima dėkoti už tai, ko neturi. Mūsų smegenys nejaučia skirtumo tarp to, ką patiriame realybėje ir to, ką įsivaizduojame. Naudodami vizualizaciją ir dėkodami už dalykus, apie kuriuos tik svajojate, padidinate motyvaciją iš tiesų pasiekti savo tikslų.
Mūsų psichinė ir fizinė sveikata didele dalimi priklauso nuo kasdienių įpročių. Kodėl nepabandžius į savo gyvenimą įtraukti bent vieną dėkingumo praktiką? Juk truputis daugiau laimės ir optimizmo dar niekam nepakenkė, ar ne?
Nori daugiau sužinoti apie mano atliekamas praktikas? Draugaukim Instagrame.
Nori daugiau tipsų ir įkvėpimo? Prenumeruok naujienlaiškį!